Friday, June 23, 2017

Силен земјотрес почувствуван во Преспа и Охрид

Силен земјотрес ги исплаши граѓаните на Охрид. Граѓаните во паника ги напуштале своите домови. Земјотресот бил со јачина од 4,1  степени според Рихтер, а епицентарот...

Потребни се работници во Македонија: 500 евра плата + обезбедено сместување и храна

Одгледувачите на јаболка во Преспа мака мачат да најдат добри работници за берба на јаболка и покрај тоа што нудат примамливи дневници од 1.000...

Во Кукуречани Мартин по невестата отиде со шлепер (ФОТО)

Се запознале на журка пред три години. Андријана е од Демир Хисар, а Мартин од Кукуречани. По традиција во семејството Белокозовски од Кукуречани вака...

КРАТКОМЕТРАЖЕН ФИЛМ ЗА ПРИЛЕП ОД 1959-ТА ГОДИНА

Одличен краткометражен филм за Прилеп од 1959-та година. За градот каков некогаш бил, каков многумина го заборавиле, каков некои пркосно и скржаво го држат...

Во прилепското село Волково одбележан празникот Вознесение Христово – Спасовден

Со божествена литургија, режење на славскиот колач и водосвет денеска во неколку прилепски населени места како Волково, Кален, Вепрчани, Полчиште и други беше одбележан...

Викендот во манастирскиот комплекс „Св. Илија“ во Мариово ќе се оддржат традиционалните – Мариовско...

По 33-ти пат во прилепско Мариово во недела на 28 мај ќе се оддржат традиционалните Мариовско-мегленски културни средби. „Со овие средби се негува фолклорно и...

Нема да поверувате како се појави најлудиот матурант од Битола на прославата (ФОТО)

Матурите се прославуваат секојдневно, а досега видовме речиси се. Од матурантки без долна олека, до скроми матурантки, од пијани матуранти па се до трезни,...

Планинарски марш по Селечка планина

Планинарите од еколошко планинарското друштво „Картуш“ и оваа година по 12-ти пат го организираа планинарскиот марш по Селечка планина посветен на Петре Андоноски –...

Училишни смотри на ООУ „Кочо Рацин“

Ниту, училишните смотри на ООУ „Кочо Рацин“ не изминаа незабележани од публиката. Пред преполнетата сала, исполнета до последното место, учениците, костимирани во согласност со...

Започна реконструкцијата на магистралата низ Ресен

Денес започнаа градежно-изведбените работи за реконструкција на магистралниот патен правец Јанковец- Макази, а кој што води низ градот Ресен. Со овој зафат комплетно ке...

Latest article

За нив сексот претставува повеќе од физичко искуство: Најперверзните жени се родени во овие...

За овие жени ѕвездите тврдат дека апсолутно не им е грижа каков впечаток ќе остават со своето однесување, односно дека никогаш не се каат...

Поранешниот на Северина откри нешто што никој не го знаел: И давав по 10.000...

Војната меѓу Северина Којиќ и Милан  за алиментацијата на синот и понатаму продолжува, а сега кралот на бакарот откри детали кои осега никој не...

Ќе се зачудите – ако пиете пиво секој ден еве што се случува со...

Доколку сакате да пиете пиво, мноу е голема веројатноста да за време на летните денови го пиете секој ден. Но, дали сте запознаени со...