Tuesday, September 19, 2017

Прилеп на референдум: Граѓаните ќе одлучуваат дали се за или против населување на мигранти...

Прилепчани на 15 октомври покрај избор на градоначалник и членови на Советот на општината, ќе гласаат и на референдум за доселување на мигранти во...

Груевски: 1.500 вработувања во индустриската зона во Прилеп, Трескавец со нови конаци и пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес е во посета на Прилеп. За посетата на индустриската зона Прилеп 1, Груевски информираше на социјалната мрежа Фејсбук. ...

Трескавец масовно посетен на празникот Успение на Пресвета Богородица

Стотици граѓани присуствуваа на вечерната богослужба за празникот Успение на Пресвета Богородица, или меѓу народот познат како Голема Богородица, која се одржа во манастирот...

За 12 години никна целосно нов град – Прилеп денес гордост на прилепчани (ФОТО)

Во изминатите 12 години прилепчани имаа можност да гледаат како забрзано се развива и гради нивниот град. Од целосна руина оставена на работ на...

Нов урбан потег на градската река – се гради кејски ѕид

На барање на жителите од населбата „Аличаир“,кои живеат на ул. Кеј 1-ви Мај, покрај речното корито, започна уредување на градската река од пешачкото мовче...

Бизарна смрт во Прилеп: Паднал од брана и удрил во карпа

Оператор на браната на вештачкото езеро во Прилеп вчера околу 19 часот и 40 минути пријавил дека лицето Т.П. од Прилеп, движејќи се по...

ШОКАНТНИ СВЕДОШТВА за ископувањето на Ураниум на Селечка Планина во Прилеп

Гајгермилеровиот бројач за мерење на радијација збеснува на ридот Висока на планината Селечка кај селата Прилепец и Кокре во Мариово. Вака тврдат стручнаци за...

​Пред стартот на новата сезона на Првата лига разговор со Претседателот на ФК Победа...

1. По завршувањето на претходниот дебитантски прволигашки шампионат клупското раководство во договор со Стручниот штаб го засили тимот со цел во новата сезона клубот...

ОГНОТ СТИГНА ДО ПОРТИТЕ НА ТРЕСКАВЕЦ! Манастирот е загрозен, АПЕЛ за помош!

Пожарот кој деновиве избувна во близина на манастирот Трескавец одново најопасно се заканува да го загрози вековното светилиште на прилепчани. Откако во средата во текот...

Разговор со Шефот на Стручниот штаб на Ф.К. Победа Зоран Штерјовски пред почетокот на...

-Уште 2 тренинзи до почетокот на новата 26-та по ред сезона на Првата лига. Спроведовте сеопфатни подготовки. Каква е отценката за подготвеноста на екипата? -Влеговме...

Последно објавено

Каква Преспа ќе ја градиме, таква ќе ја имаме

По повод 73 годишнината од ослободувањето на Ресен и Преспа, денес, во Големата сала на Општинската зграда, Советот на Општина Ресен во присуство на...

Голем хуманитарен stand up настан во Прилеп!

Актерот и стенд ап комичар Бојан Велевски на 16-ти септември (сабота), во 20 часот во Центарот за култура “Марко Цепенко” ќе одржи голем хуманитарен...

Прилеп се поклони пред револуционерот: Одбележани 73 години од смртта на Методија Шаторов –...

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на Методија Шаторов – Шарло кој се наоѓа во центарот на Прилеп, денеска беа одбележани 73 години...

Прилеп на референдум: Граѓаните ќе одлучуваат дали се за или против населување на мигранти...

Прилепчани на 15 октомври покрај избор на градоначалник и членови на Советот на општината, ќе гласаат и на референдум за доселување на мигранти во...

Голема полициска акција на полицијата во Могила – се бара забранет тутун „Вирџинија“

СВР Битола и Државниот инпекторат за земјоделство во координација со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во петокот и во саботата во Могила повторно...