Wednesday, July 26, 2017

Луѓето над 40 години да работат три дена во неделата

Ра​ботниците кои се на возраст од 40 години или нагоре се најпродуктивни кога работат само три дена во неделата, покажа најновата студија што ја...

Просечната нето плата во јуни била 372 евра, зголемена за 2.5%

Просечната нето плата изнесува 22.889 денари и бележи раст од 2,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Зголемувањето се должи, пред сè, на зголемувањето на...

Нова цена на горивата во Македонија

Со последната одлука на Регулаторната Комисија за Енергетика донесена пред две недели, цената на бензините останува иста, а дизел горивата поскапеа за половина денар по...

Регулаторна ја донесе одлуката: Дизелот поскапува, ова се новите цени

Цената на бензините останува иста, а дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика...

Од синоќа поевтини горива, големо намалување на дизелот и бензинот во Македонија

Согласно методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат за 3.48 проценти. Тоа...

Ново намалување на цените на нафтата

Цените на нафтата паднаа за над 10 отсто од 25 мај, кога ОПЕК, Русија и другите производители на нафта се договорија за продолжување на...

Потребни се работници во Македонија: 500 евра плата + обезбедено сместување и храна

Одгледувачите на јаболка во Преспа мака мачат да најдат добри работници за берба на јаболка и покрај тоа што нудат примамливи дневници од 1.000...

Од денес ново поскапување:Цигарите поскапуваат за 5 денари

Поскапеа цигарите од брендот Вест Компакт и бреднот Роден. Тие од денес во продавниците се продаваат за 5 денари поскапо за една кутија. Продавачите во...

Регулаторна одлучи: Од полноќ големо намалување на цените на бенизните и дизелот

Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, а дизелот за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава...

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Намалување на цените на горивата

Најновите ценовни движења на суровата нафта најавуваат значително намалување на нејзината малопродажна цена во Македонија од следниот понеделник. Денес, барел сурова нафта на берзата во...

Последно објавено

Денеска е голем празник – еве што не смеете да правите

Празник на големиот Господов гласник  Гаврил значи „сила Божја“, поради што и неговото јавување на Благовештението има и симболично значење, укажува на силата на тој...

Хорор: 13-годишната Тамара ја омажиле па ја силувало цело семејство

13-годишната Тамара од Бугарија насилно ја омажиле за 14-годишниот Мирко, па ја присилувале да спие со сите негови роднини. Таа е само една од девојчињата...

Германец појде на одмор во Хрватска со трактор

Ернст Ебелин (63), од околината на германскиот град Хановер тргнал на одмор на хрватското приморје со својот трактор, јавуваат локалните медиуми. За да го помине...

Сакате пари, љубов и среќа – носете го ова во џеб и ке ви...

Сигурно ви е познато дека секој човек има свој заштитен камен или парче накит, кој може да му послужи како амајлија и донесе среќа...

Нема да верувате каква несреќа избегнале овие луѓе на летување во Крф (ВИДЕО)

Видео кое е снимено во Крф покажува како тројца млади луѓе во раните утрински часови за помалку од секунда избегнале смрт. Седеле на тротоар пред...