Wednesday, November 22, 2017

Анѓушев и Министерството за финансии задолжени за надминување на состојбата во Еурокомпозит

Владата на Република Македонија на денешната 32. седница усвои информација со предлози за надминување на состојбата во Друштвотo за производство на производи со посебна...

Груевски: 1.500 вработувања во индустриската зона во Прилеп, Трескавец со нови конаци и пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес е во посета на Прилеп. За посетата на индустриската зона Прилеп 1, Груевски информираше на социјалната мрежа Фејсбук. ...

Бензините и дизелот поскапуваат, ова се новите цени

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – вечерва на полноќ горивата поскапуваат. Во согласност со методологијата која Регулаторната Комисија за Енергетика...

Нема веќе поднесување на годишна даночна пријава во УЈП

УЈП ќе има обврска да ги собере сите податоци за остварените приходи на физичкото лице и компјутерски да му ги достави. Секој граѓанин ќе...

Вработување во Министерството за информатичко општество и администрација…Отворени се 18 работни места

Врз основа на член 22 став (8) од Законот за вработените во јавниот сектор („Службен весник на Република Македонија" број 27/14, 1 99/1 4...

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната Комисија за енергетика вчера ја донесе одлуката за цените на горивата во Македонија. По две недели од последната одлука, РКЕ одлучи бензинот „еуросупер...

Регулаторна одлучи: Од полноќ поскап бензин

Бензинот „еуросупер БС-95“ од полноќ поскапува за 0,50 денари по литар, а цените на „еуросупоер БС-98“ и на дизел горивата остануваат исти, одлучи денеска...

Луѓето над 40 години да работат три дена во неделата

Ра​ботниците кои се на возраст од 40 години или нагоре се најпродуктивни кога работат само три дена во неделата, покажа најновата студија што ја...

Просечната нето плата во јуни била 372 евра, зголемена за 2.5%

Просечната нето плата изнесува 22.889 денари и бележи раст од 2,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Зголемувањето се должи, пред сè, на зголемувањето на...

Нова цена на горивата во Македонија

Со последната одлука на Регулаторната Комисија за Енергетика донесена пред две недели, цената на бензините останува иста, а дизел горивата поскапеа за половина денар по...

Последно објавено

Видео од полициската акција и УЈП во прилепските локали

Како што синоќа објавивме, Министерството за внатрешни работи во координација со УЈП, вечерва почна акција во прилепските и битолските локални. Се претресуваа ресторани, кафулиња,...

ФОТО: Синоќа целосно изгоре куќа во Прилеп – итно е потребна помош на семејството...

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, денеска го посети семејството на Орде Стеваноски чиј дом синоќа изгоре до темел во пожар кој избувнал околу 20...

Се судрија Голф 4 и Голф 5 на патот Битола-Прилеп, едно лице загина, а...

35 годишниот Т.С. од битолското село Граешница го загуби животот во сообраќајната несреќа што попладнево во 17,20 часот, се случи на магистралниот пат Битола-Прилеп...

Порака на амбасадорите по повод 99 години од Денот на примирјето во Првата светска...

фото: Амбасадорите на комеморацијата на Француските гробишта во Битола Кристијан Тимоние, амбасадор на Франција: „Ние посакуваме во сегашноста и во иднина Македонија да биде во регионот,...

Проблеми со водоснабдувањето во Прилеп, кризата за вода во градот продолжува

Градоначалникот Илија Јованоски во текот на вчерашниот ден оствари средба со директорот на Републичкото јавно претпријатие „Студенчица“, Урим Ахмеди, а денеска повторно оствари средба...