Wednesday, April 26, 2017

Денеска е Велики Четврток и првото црвено јајце има магична моќ- еве што треба...

Денеска е Велики четврток, ден кога се фабаат велигденските јајца. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни настани...

Немате работа, пари, среќа во љубовта? Чудесната молитва на Св. Ксенија Петроградска ќе ви...

Во понови времиња се зголемува љубовта на Македонците кон оваа руска светителка, потикнати од восхитот кој произлегува од нејзината силна вера во Христа.....надворешно, површински...

Почна страдалната недела пред Велигден – Еве што треба да правите од СРЕДА до...

Пред нас е Велигден, а неделата пред овој голем христијански празник позната е и како страдална недела во која строго се празнува и се...

Бојадисување на јајца со помош на пена за бричење

Велигден полека наближува, а годинава изгледа дека интернетот „полуде" по најновиот хит за вапсање јајца – со помош на пена за бричење! Новата техника дава...

Денеска е Благовец – празникот на сите мајки

Празник на радосната вест и на пролетната убавина. Именден празнуваат: Благоја, Благојка, Блаже, Благица итн. Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш...

Ако го видите ова ноќта спроти Благоец ќе имате среќа – еве што

Утре е големиот празник Благоец, денот кога според верувањата змиите се будат, а за среќа и мир во домот треба да ги направите овие...

Во петок е тежок празник – ако имате дечиња направете го ова

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу народот...

Доаѓа најголемиот христијански празник Велигден: Еве што треба да правите

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзани со овој празник. Кај верниците, кои Велигден...

Утрово не разбуди сонце, значи пред нас е убава и сончева пролет – ова...

Денеска е Четириесет Севастиски маченици – Младенци.  Овие 40-мина беа римски војници. За време на гонењето од страна на Ликиниј кој владееше со источниот дел...

Уникатен печат на македонските револуционери од 19 век се продава на e-bay (ФОТО)

Печат на македонските револуционери од 19 век се продава на сервисот за онлајн продажба e-bay. Овој редок примерок изработен од бакар и цинк се продава...

Latest article

Шефот ја повика на сериозен разговор вработената која 5 години работела во фирмата

Добриот менаџер треба да знае дека сечие трпение има граници и да препознае кога на некој вработен работата му дошла преку глава. https://youtu.be/LbpQTgXi4Ig

Битолчанец раскажува сексуално искуство со една Ромка и нејзините браќа во ромската населба Баиро...

Предупредување: Муабетот е строго за возрасни. Кликате на своја одговорност! Дали е вистина или само ги забавува „пријателите“, оценете сами. Автор: Стевче Цветковски https://youtu.be/aI1tnuZjPeQ

На младата мајка ѝ е многу жешко кога оди во супермаркет

Освен детето во количка, со себе си носи и манијак да ја снима :). https://youtu.be/xHchFuJsXbo