10 правила за борба против целулитот

  795

  Целулитот е најголемиот женски проблем заради кој жените често ја губат самодовербата.

  Нездравиот начин на исхрана и отсуството на физичка активност се двата основни фактори со кои самите придонесувате за создавањето на целулитот.

  Секако, тука е козметичката индустрија со огромен број производи за кои ви гарантира дека ќе го решат вашиот проблем, но сепак на крајот ќе сфатите дека најголемиот дел од нив воопшто немаат никаква ефикасност.

  Прочитајте ги следните 10 совети и обидете се да ги примените и за кратко време проблемот со целулитот ќе биде само ваше далечно минато.

  1. Хранете се здраво, внесувајте многу повеќе овошје и зеленчук, а помалку пржена и мрсна храна.

  2. Вежбајте (возете велосипед, пешачете, џогирајте, одете во теретана)

  3. Пијте многу вода, бидејќи без неа телото не може правилно да функционира. Не сокови, вода.

  4. Научете да се справите со стресот, бидејќи напнатоста која тој ја создава многумина ги тера да посегнат по храна и да се откажат од дотогашниот начин на живот.

  5. Научете да се движите исправено и да седите правилно, бидејќи тоа е многу важно за вашата правилна циркулација.

  6. Пијте помалку алкохол.

  7. Намалете го вишокот килограми кој ви пречи и кој прави да се чувствувате незадоволни од себе.

  8. Направете сопствена антицелулитна крема со природни производи.

  9. Запишете се на јога. Таа е одличен начин за истегнување на телото и смирување на умот.

  10. Бидете упорни во она што сте го почнале бидејќи сепак целулитот не е нешто што ќе исчезне за 1 недела.