Беснее силно невреме: Туристите во Грција место сонце ги дочекаа олуја и реки по улиците

11602

Туристите кои се наоѓаат во Грција наместо врело сонце и песок, ги пречекаа облаци, град, молњи и громови. Во Ситонија, на Халкидики, беснее циклонот Медуза, кој поплави хотели и улици, поради што дел од туристите биле евакуирани.

На патиштата има одрони и гранки, а стабилизирање на времето се очекува о вечерва кон утре. Овој циклон се појавува по бран пеколни горештини.