Невремето стигна во Македонија, нестабилно со грмежи и дожд

385

Силното невреме од Србија, кое најмногу го зафати Нови Сад според последните сателитски снимки полека се префрла во Македонија. Во МАКЕДОНИЈА грмежите кои во овој дел не се особени, ќе навлезат од запад и сега се до кај средина на АЛБАНИЈА.

Брзав и малку ми се растури малку (од кај запад) ветерот… сепак еве го кај Охрид за вечерва….брановите се вистински и се од еден мој ФБ пријател!Охридски се од вечерва исто, напиша еден хидрометеоролог на ФБ и ја објави слика со Охридско Езеро:

Според УХМР Променливо облачно со врнежи од дожд, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено на исток каде се можни поинтензивни процеси. УВ=5.