Тетовчанец се удави во Албанија обидувајќи се да спаси две девојки на плажата во Валона

24194

Двaесет и четири годишно момче од Тетово вчера попладне се удавило во водите на Јонско Море, во албанскиот приморски град Валона, при неуспешен обид да спаси две девојки од давење, јавуваат албанските медиуми.

Трагичниот настан се случил на познатата плажа Зврнец, во близина на заливот Портанова, околу 14:30 часот. Според медиумите, кои се повикуваат на полицијата, момчето од Тетово било на плажата кога здогледало две девојки кои, само што влегле во водата, биле вовлечени од голем бран.

За жал, и двете девојки и момчето неуспеале да се спасат. Според полицијата удавени се Б.Ф. (24) од Тетово, М.М.(27) од Валона и Џ.Ц.(25) од Тирана. Инаку, вчерашниот ден бил навистина трагичен за Валона – претходно се удавило и 14-годишно момче.