Започна најголемиот гејмерски турнир во Светот

1030

Со почеток од 02 до 12 август во Сиетл, KeyArena ќе биде домаќин на најголемиот турнир во Светот во е игрите.

Ќе се натпреваруваат 18 тимови, кои ќе се борат за 10 ипол милиони долари за прво место, додека вкупниот фонд е 23.7 милиони долари.

Македонецот Мартин Саздов кој на минатиот турнир го освои второто место, овој пат ќе биде тренер во екипата на HellRaisers.

Секоја година како и оваа ќе руши рекорди по гледаност на интернет, интересот е се поголем за Е игрите.

Фаворити за освојување на турнирот се Evil Geniuses, Team Liquid како и рускиот џин во е игрите Virtus.pro или некоја кинеска екипа ќе ги изненади сите.

Оваа година го нема легендарниот играч Dendi.

Гејмерите ќе уживаат во ова десет дневно доживување, им посакуваме среќа и многу забава.